Forum: Inne

komornik a bank

Witam spotkało mnie cos takiego w lipcu dostałem mandat za przekroczenie prędkości. A teraz dostałem zawiadomienie od komornika, że zajął mi konto bankowe na koncie nie było środków, więc bank zapłacił sam bez powiadomienia mnie o tym i naliczył sobie 30 złoty za powiadomienie mnie o minusowym stanie konta. Moje pytanie czy bank miał prawo to zrobić bez mojej wiedzy i czy komornik może blokować konto bez wcześniejszego wezwania do zapłacenia wydaje mi się, że nie jak sadzicie.

Odpowiedzi

Zmień widok

14

mariusz napisał(a):

> Witam spotkało mnie cos takiego w lipcu dostałem mandat za
> przekroczenie prędkości. A teraz dostałem zawiadomienie od
> komornika, że zajął mi konto bankowe na koncie nie było
> środków,

Nie było środków? Czy jesteś tego pewny? IMHO były i pochodziły z KO bądż z limitu debetowego.

> więc bank zapłacił sam bez powiadomienia mnie o tym i
> naliczył sobie 30 złoty za powiadomienie mnie o minusowym
> stanie konta.

Kłamczuszek, a feee.. nieładnie. To nie była opłata za powiadomienie, lecz opłata za realizację tytułu wykonawczego - za każdy wykonany przelew 30 zł zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji http://www.mbank.com.pl/p...
Masz farta - tylko 30 zł, bo mogło być więcej.

> Moje pytanie czy bank miał prawo to zrobić bez
> mojej wiedzy i czy komornik może blokować konto bez
> wcześniejszego wezwania do zapłacenia wydaje mi się, że nie jak
> sadzicie.

2 x TAK.

no tak w sumie to nie wiedziałem za co to 30 złotych, ale na koncie nie było wystarczających środków a teraz jest na minusie i co to jest "KO" ?

mariusz napisał(a):

> no tak w sumie to nie wiedziałem za co to 30 złotych, ale na
> koncie nie było wystarczających środków a teraz jest na minusie
> i co to jest "KO" ?

KO to kredyt odnawialny. Jeśli o tym nie wiedziałeś to chyba go nie posiadasz. W takim przypadku najprawdopodobniej były środki na realizację tytułu wykonwczego, ale zabrakło na pokrycie prowizji/opłaty bankowej za jego obsługę.
Przykład;
dla komornika miało być 200 zł
prowizja bankowa - wspomniane już 30 zł
Na rachunku musiały być środki większe/równe 200 zł (twoje lub z KO), ale mniejsze niż 230 zł, co spowodowało minusowy stan konta.
Sama wierzytelność dla komornika nie mogła spowodować tego ujemnego salda dostępnych środków, ale opłata bankowa już tak. Komornika nie obchodzi czy bank pobierze opłatę za obsługę jego tytułu wykonawczego. W pierwszej kolejności ściągana jest wierzytelność, a prowizja/opłata dla banku to sprawa między tobą a bankiem. Komornik w to nie wnika, a bank nie ma prawa odmówić wykonania polecenia lub jego redukcji tłumacząc się brakiem środków na opłatę za obsługę.

oporek. napisał(a):

> Komornik w to nie wnika, a bank nie ma prawa
> odmówić wykonania polecenia lub jego redukcji tłumacząc się
> brakiem środków na opłatę za obsługę.

Czy w ten sposób mogą pobrać tylko kasę z eKonta czy z dowolnego konta w mB?

DonTonico napisał(a):

> oporek. napisał(a):
>
> > Komornik w to nie wnika, a bank nie ma prawa
> > odmówić wykonania polecenia lub jego redukcji tłumacząc się
> > brakiem środków na opłatę za obsługę.
>
> Czy w ten sposób mogą pobrać tylko kasę z eKonta czy z
> dowolnego konta w mB?

Z dowolnego w całym BRE Banku SA**, więc nie tylko w mBanku.

** - jeśli tylko do BRE wystąpili z tytułem wykonawczym.

Bym zapomniał. Radzę jak najszybciej uzupełnić stan konta z lekkim zapasem, gdyż mogą pojawić się następne opłaty, jeśli ten ujemny stan konta jest jednocześnie niedozwolonym saldem debetowym. Upomnienia telefoniczne i listowne też kosztują, więc w twoim interesie jest uzupełnienie konta przed upływem siedmiu dni od powstania niedozwolonego salda debetowego. Nie spłacenie jego bruździć ci będzie przez wiele lat przy staraniu się o jakikolwiek produkt kredytowy, i to nie tylko w mBanku. Już teraz twoje 'papiery' nie najlepiej wyglądają.

W każdym banku z każdego konta (w Polsce) o ile tylko komornik na to się zdecyduje. Mało tego, może całkowicie to konto zablokować na dłuższy czas. Wyjątek - pewnie tylko IKE ale nie jestem pewien.
W warunkach Krajowego Rejestru Długów bawienie się w nie płcenie mandatów może mieć całkiem nieciekawe skutki. Można np. później nie dostać kredytu w banku przez taką pierdółkę.

dziekuje za wyjasnienie ni tego wszystkiego juz zrobiłem przelew na to konto i zlikwidowałem zadłużenie. pozdrawiam

maja racje... jest cos takiego jak rejestr dluznikow...
heh..swoja droga Polska jako kraj "nie rozwiniety;)" i tak ma niezly system przyznajcie!:)... numer konta maja pewnie z czegos takiego jak krajowy rejestr... troche z drugiej strony dziwne...bo np. nie slyszalem zeby komus w taki sposob potracili za mandaty z KZK GOPu

md333 napisał(a):

> maja racje... jest cos takiego jak rejestr dluznikow...
> heh..swoja droga Polska jako kraj "nie rozwiniety;)" i tak ma
> niezly system przyznajcie!:)... numer konta maja pewnie z
> czegos takiego jak krajowy rejestr... troche z drugiej strony
> dziwne...bo np. nie slyszalem zeby komus w taki sposob
> potracili za mandaty z KZK GOPu

Bo widocznie KZK GOP nie występuje o egzekucje komornicze....

Komentuj z innymi